اول قورباغه زشت تر را قورت بده

متنی که می خوانید مقدمه کتاب قورباغه ات را قورت بده اثر برایان تریسی است.


عصری که در آن قرار داریم شگفت انگیز ترین دوران برای زندگی است. در هیچ دورانی این همه امکانات و فرصت های گوناگون برای دستیابی به اهداف وجود نداشته است. همچنین در هیچ عصری از تاریخ، بشر با این همه انتخاب رو به رو نبوده است. در حقیقت انبوهی از کارهای خوب و مفید وجود دارد که انتتخاب از میان آنها، کاری بس دشوار است و در موفقیت و شادکامی شما در زندگی بسیار تعیین کننده و حیاتی است.

اگر شما نیز مثل اکثر مردم این کره خاکی باشید حتما مقدار زیادی کار برای انجام دادن دارید و با کمبود شدید وقت مواجه هستید.یعنی در همان حال که مشغول سر و سامان دادن به کارهای جاری هستید کارها و مسئولیت های جدیدی بر عهده شما گذاشته می‌شود. به همین خاطر، هرگز قادر نیستید به همه کارهای خود برسید و هرگز نمی‌توانید بر آنها پیشی بگیرید و از برنامه‌های خود جلو بیفتید.

بدین ترتیب، توانایی و مهارت شما در تعیین مهمترین کارهایی که باید آغاز نموده و فوراً به انجام برسانید، بیش از هر مهارت دیگر تان، در موفقیت شما موثر خواهد بود. یک فرد معمولی اگر بتواند عادت کند که کارهای خود را اولویت بندی کند و کارهای مهم تر خود را جلوتر انجام دهد ، از فرد نابغه ای که مدام حرف می‌زند و نقشه می‌کشد ولی کمتر دست به عمل می زند جلو خواهد افتاد.

ضرب المثلی قدیمی می گوید: اگر نخستین کاری که هر روز باید انجام دهیم این است که قورباغه زنده ای را به دهان بیاندازی و قورت دهی بنابراین در بقیه روز آسوده خاطر خواهید بود که بدترین چیزی را که ممکن است در تمام روز برایت اتفاق بیفتد پشت سر گذاشته ای.

قورباغه شما در حقیقت مهم ترین و بزرگ ترین کاری است که باید انجام دهید، کاری که احتمالاً اگر همین الان اقدام به انجام آن نکنید به تعویق می افتد و برای انجام آن تنبلی خواهید کرد. انجام این کار همچنین می تواند بیشترین تأثیر مثبت را بر زندگی شما بگذارد.

ضرب المثل قدیمی دیگری میگوید اگر قرار است دو تا قورباغه بخوری، ابتدا قورباغه ای را که زشت تر است بخور ! به عبارت دیگر، اگر دو کار مهم برای انجام دارید، ابتدا آن کاری را که مهمتر، بزرگتر، و سخت تر است انجام دهید. سعی کنید فوراً اقدام به انجام آن کنید و آنقدر پیگیری کنید که کار را تا آخر به انجام رسانید. بعد به سراغ کار دیگر بروید.

این کار را مثل آزمون بدانید و با آن مثل یک مبارزه و چالش فردی رفتار کنید. در برابر این وسوسه که کار ساده تر را اول انجام دهید مقاومت کنید. دائم به خود یادآوری کنید که مهم ترین تصمیمی که در ابتدای هر روز باید بگیرید این است که مشخص کنید کدام کار را باید اول انجام دهید. بالاخره ضرب المثل آخر این است: اگر قرار است قورباغه زنده ای بخوری، بی‌ فایده است که مدت زیادی بنشینی و به آن زل بزنی.

کلید دستیابی به سطوح بالا کارایی و بهره‌وری آن است که عادت کنی هر روز ابتدا به سراغ مهمترین کار خود بروی. یعنی در زندگی خود باید عادت کنیم که هر روز قبل از هر چیز قورباغه خود را قورت بدهی و بعد به سراغ کارهای دیگر بروی. ضمناً نباید بیهوده وقت خود را صرف فکر کردن به آن بکنید.

من از طریق مطالعه و بررسی تعداد زیادی از مردان و زنانی که درآمد زیادی داشته و سریع پیشرفت کردند دریافتم که مهمترین ویژگی رفتاری آنها عمل گرایی ایشان است. افراد پیروز و موفق مستقیم به سراغ کار مهم و اساسی خود می‌روند و بدون آن که وقت خود را به کارهای فرعی و کم اهمیت تلف کنند ابتدا آن را به اتمام می رسانند.

در دنیای ما، و به ویژه در دنیای تجارت، به شما حقوق می دهند تا خدمات مفید و سودمندی را که نتایج ارزشمند به ارمغان می‌آورد انجام دهید. شکست در عملکرد یکی از بزرگترین مشکلاتی است که امروزه در سازمان ها و نهادها رخ می‌دهد. اکثر مردم مشغول کردن خود با فعالیت های مختلف را با موفقیت و پیروزی اشتباه می‌گیرند. دائم حرف می زنند، جلسه می گذارند، و برنامه های فوق العاده طرح ریزی می‌کنند، اما در واقع کار مفید و سودمندی انجام نمی دهند تا به نتایج مطلوبی برسند.

حداقل ۹۵ درصد از موفقیت هر کس در زندگی و کار بستگی به عادات مختلفی دارد که در طی زمان در خود ایجاد می کند. عادت تعیین اولویت، غلبه بر تنبلی، و پیگیری و مداومت در انجام مهمترین وظایف در واقع یک مهارت ذهنی و جسمانی است. بنابراین باید این عادت را از طریق تمرین و تکرار زیاد فرا بگیرید و آنقدر تکرار کنید تا در ضمیر ناخودآگاه شما حک شود و به جزء جدا نشدنی رفتار تان تبدیل گردد.

وقتی که توانستید این رفتار را تبدیل به عادت کنید آنگاه به راحتی و بدون صرف انرژی زیاد، آن را انجام خواهید داد. انسان از نظر ذهنی و عاطفی طوری برنامه ریزی شده است که وقتی کاری را به انتها می رساند و تکمیل می کند خوشحال می شود و احساس خوب و مثبتی پیدا می‌کند. این امر همچنین باعث می‌شود احساس موفقیت و پیروزی کند.

هر زمان که کسی کاری را صرف نظر از اهمیت یا کوچکی و بزرگی آن، به طور کامل انجام می دهد موجی از انرژی مثبت و شور و نشاط و اعتماد به نفس سراسر وجود او را فرا می گیرد. هرچقدر این کار مهم تر باشد احساس شادی و اعتماد به نفس فرد قوی تر خواهد بود. کامل کردن یک کار مهم، باعث ترشح ماده‌ای به نام اندورفین در مغز می‌شود که شخص را به نوعی سرمستی و آرامش خاص می رساند. اندورفین حاصل از تکمیل موفقیت آمیز یک کار موجب خلاقیت و اعتماد به نفس بیشتر فرد می‌شود.

یکی از مهمترین راز های موفقیت این است که بتوانید به اندورفین و احساس لذت ناشی از ترشح آن در مغز معتاد شوید. این اعتیاد باعث می‌شود به طور خود به خود زندگی تان را طوری سر و سامان دهید که دائم به سراغ کارهای بزرگ تر رفته و آنها را به انجام برسانید. بدین ترتیب در واقع به‌ گونه‌ای مثبت به موفقیت معتاد می‌شوید.

یکی از راه های رسیدن به زندگی شگفت انگیز، داشتن شغلی موفق و احساس رضایت از خویشتن این است که عادت کنید به سراغ کارهای مهم بروید و آنها را شروع کرده و کامل نمایید. وقتی به این عادت دست پیدا کنید آنگاه کامل کردن کارهای مهم برایتان ساده تر از ناقص رها کردن آنها خواهد شد.

حتماً این داستان را به خاطر دارید که مردی، در یکی از خیابان‌های نیویورک، از موسیقیدانی پرسید چگونه می توان به تالار کارنگی رفت. موسیقیدان پاسخ داد: با تمرین، آقا، با تمرین.

تمرین، در واقع، کلید دستیابی به هر مهارتی است. خوشبختانه، مغز ما مثل یک ماهیچه عمل می‌کند. یعنی هر چقدر از آن کار بکشید قوی تر و راحت تر می شود. با تمرین می توانید هر رفتار و مهارتی را که دوست دارید یا بدان نیاز دارید در خود پرورش دهید. برای اینکه بتوانید عادت توجه و تمرکز بر مهمترین کارها را در خود ایجاد کنید نیاز به سه ویژگی اساسی دارد که هر سه را می‌توانید یاد بگیرید. این سه ویژگی عبارتند از: تصمیم‌گیری، نظم و انضباط، قاطعیت و اراده.

ابتدا باید تصمیم بگیرید که عادت به انجام رساندن کارها را در خود پرورش دهید. دوم باید نظم و انضباط داشته باشد تا اصول ضروری برای ایجاد این عادت را آنقدر تمرین کنید تا بر آنها تسلط یابید. سرانجام باید با نیروی قاطعیت و اراده خود، این اصول را آنقدر تکرار کنید تا عادت فوق در شما ریشه دار شود و به جزئی جدا نشدنی از شخصیت شما تبدیل گردد.

برای تسریع بخشیدن به این روندِ پیشرفت به سوی شخصیت کارآمد و مفید، روش خاصی نیز وجود دارد و آن این است که باید به طور دائم به فواید عملگرا بودن، سریع کار کردن و تمرکز داشتن بیندیشید و به خود به عنوان فردی بنگرید که کارهای مهم و بزرگ را به سرعت، باکیفیت و پیگیرانه انجام می‌دهد.

تصویری که از خود در ذهنتان دارید تاثیر قدرتمندی بر رفتارتان دارد. خود را به همان صورتی تجسم کنید که در آینده می خواهید باشید. تصویری که از خود دارید و قضاوتی که در مورد خود و خصوصیات خود می کنید تا حد زیادی، عملکرد شما را در دنیای بیرون تعیین می‌کند. سخنران حرفه ای، جیم کتکارت می گوید :

خود را هر جور تجسم کنید به همان تبدیل خواهید شد.

انسان، قابلیت نامحدودی برای یادگیری، پرورش مهارت های جدید، عادات مختلف و توانایی های گوناگون دارد. هنگامی که سعی می کنید از طریق تمرین و تکرار بر تنبلی خود غلبه کنید و کارهای مهم خود را در اسرع وقت به طور کامل انجام دهید، آنگاه در زندگی و شغل خویش به خط سرعت وارد می شوید و پای خود را بر پدال گاز فشار میدهید.

 

پایان مقدمه کتاب قورباغه ات را قورت بده

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *